Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili, osm objetí, abychom normálně fungovali a dvanáct, abychom rostli, říkávala respektovaná rodinná psycholožka Virginia Satirová. Tato poetická metafora je potvrzena vědeckými studiemi. Objetí a podporující doteky jsou nezbytné pro naši fyzickou i duševní pohodu i štěstí.
Lidský dotek je důležitou složkou plného a naplněného života. Je to naše psychologická a fyzická potřeba. Dotek pomáhá dětem růst a dospělým rozkvétat. Dává úlevu při bolesti a odstraňuje úzkost. Podporuje naši psychologickou odolnost.
Mnoho lidí ztratilo kontakt s dotekem. V současném rychlém světě nemáme čas na dlouhá objetí, podpůrné doteky či rozmazlující masáže. Čím více jsme připojeni na virtuální sítě, tím více jsme odpojeni od skutečného lidského kontaktu. V naší kultuře se navíc objímání moc nenosí. Pro mnoho lidí je stále objetí, pokud nejde o dítě či jejich partnera, dokonce něco zapovězeného.
S dotekem a objetím se často pracuje na seminářích osobního rozvoje a je vidět, jak jsou mnozí lidé po doteku doslova vyhladovělí. Přes počáteční rozpaky většinou všichni roztají a postupně se z nich stávají zapálení objímači. Mají pro to dobré důvody.
Poctivé objetí je nejrychlejší způsob, jak můžete zvýšit hladinu hormonu oxytocin ve svém těle. Oxytocin, někdy také nazývaný drogou lásky, má spoustu pozitivních účinků.
- Zklidňuje nervový systém a podporuje pozitivní emoce.
- Zároveň snižuje krevní tlak, což je důležité zejména, pokud cítíte úzkost.
- Snižuje také hladinu stresového hormonu a zlepšuje kvalitu spánku.
- A v neposlední řade pomáhá zvyšovat vaše sociální propojení a pocit sounáležitosti mezi lidmi.
Není tedy překvapením, že studie také ukázaly, že více objímající se páry spolu častěji zůstávají.
Podle výzkumů profesorky Tiffany Fieldové je dotek naprosto kritický pro růst, rozvoj a duševní zdraví dětí. Vymazlené děti jsou více odolné proti stresu i v dospělosti. Pokud chcete něco udělat pro budoucí generace, objímejte je, dokud jsou ještě malí.
Lidský dotek dokáže uzdravovat. Klinické výzkumy ukázaly že vřelý dotek dokáže ulevit bolesti a zároveň napomáhat procesu uzdravování. Proč tomu tak je? Pokud jste vystaveni velkému stresu, vaše tělo začíná produkovat stresový hormon kortizol, který zpomaluje proces hojení. Na druhé straně, když se vás někdo dotkne, když jste ve stresu, vaše tělo začne produkovat oxytocin. Jak oxytocin proniká do našeho těla, je doslova schopen urychlit uzdravující procesy a rány se mnohem rychleji hojí. Hormony uvolňované objetím podporují pozitivně také náš imunitní systém.
Objetí dokonce pomáhá zmírnit existencionální strach ze smrti. Při výzkumu na toto téma se prokázalo, že pokud není k dispozici skutečný člověk, může pomoci, když si obejmete plyšového medvídka.
Průměrné objetí údajně trvá tři vteřiny. To alespoň zjistila studie, která zkoumala objetí sportovců po závodech na Olympiádě. Pokud ale chceme, aby objetí přineslo všechny výše popsané pozitivní účinky, měli bychom přidat. Ideální objetí má trvat dvacet vteřin a více. Nejméně tolik času je potřeba, aby se zvýšila hladina oxytocinu na potřebnou úroveň
Naštěstí, pokud někoho objímáme, má to tu výhodu, že to není jednosměrný akt. Objetí je druh doteku, při kterém když dáváme, zároveň také přijímáme.
Zdroje a literatura:
Emese Nage: The moment: the duration of embraces in humans, 2011
Sander L. Koole, Mandy Tjew A, Sin, Iris K. Schneider: Touch Alleviates Existential Concerns Individuals With Low Self-Esteem, 2014
Grewen KM, Girdler SS, Amico J, Light KC: Effects of partner support on resting oxytocin, cortisol, norepinephrine, and blood pressure before and after warm partner contact
Tal Ben-Shahar: Magic Touch, Happier TV 2016
psáno pro www.psychologie.cz
foto: Martin Valigursky
Nejnovější komentáře